неділя, 20 березня 2016 р.

Урок з літературного читання.Світ прози. Оповідання. Олександр Копиленко «Розбишака

Тема. Світ прози. Оповідання. Олександр Копиленко «Розбишака
            Чив»(скорочено).
Мета: почати ознайомлення учнів з новою темою «Світ прози»;
            розширювати знання про літературний жанр – оповідання;
            розкрити красу і своєрідність творчості українського
            письменника Олександра Копиленка;  вдосконалювати
            навички свідомого виразного читання прозових творів;
            навчати учнів помічати красу і неповторність природи;
            розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність
            співпереживати, уявляти описані картини; виховувати любов
            до природи.
Обладнання: презентація до уроку, підручники «Літературне
                           читання»,   ноутбук.
                                            Хід уроку
І. Організаційний момент
Наш урок читання
Цікавий, незвичайний.
Ледарів у нас немає.
Умощуйтесь зручніше
Працюйте веселіше.
-- А свою роботу ми почнемо з мовної розминки.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.  -- Читаємо виразно, намагаємося передати настрій твору!
-- Твір називається " Бджілка". Хто бажає прочитати ,щоб клас зміг зрозуміти, який же настрій передає цей твір? (потім читає весь клас)  ( слайд №1)
2.  Гра «Віднови слово»
     -  А  зараз пограємо у гру «Віднови слово»
-          Прочитайте слова з пропущеними буквами.
-          В цих словах уявляйте замість рисок букву  Е та читайте їх!(СЛАЙДИ  №2-№3)
  
Б_р_з_нь, в_сна, квіт_нь, чов_н, трав_нь, т_пло, з_мля, в_с_ло,
сон_чко,л_л_ка, гнізд_чко.
-          Молодці!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
      Повідомлення теми і мети уроку 
-          Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему. Прочитайте її назву.(Світ прози.)( СЛАЙД №4)
-          На які розділи вона поділена? (Оповідання і повість.)
-          Що ж таке проза? (СЛАЙД№5)
-          Давайте пригадаємо, що ж таке поезія?
-          Можливо хтось зможе пригадати і розповісти вірш, який нещодавно вивчав?
-          Дякую. Молодці.
-          Отже сьогодні ми розпочинаємо знайомство з одним із розділів прози - це оповідання. Що ж таке оповідання
ІV. Сприймання нового матеріалу
1.      Опрацювання статті про оповідання (ст.129)
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання статті учнями
-          Що називають оповіданням? (Невеликий за обсягом твір, у якому описано одну подію із життя персонажа.)  (читають разом) .( СЛАЙД № 6)
-           

-          Як автор розповідає про своїх героїв? (Письменник може симпатизувати одним, підсміюватись з інших, сумувати з кимсь із них.)(читають з підручника)
2.      Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Олександра Копиленка.
-    Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю письменника О.Копиленка та його оповіданням.( СЛАЙД № 7)
      
1)      Розповідь учителя.
-          Народився Олександр Іванович Копиленко в Констянтинограді на Полтавщині у родині залізничника . Полтавська земля, яка зростила талановитого письменника, дала йому творчу наснагу, наділила любов’ю до природи, людей і життя. У творах для дітей Копиленко багато розповідав про природу. Він вважав, що тільки та людина, котра знає і любить тварин, може бути по-справжньому порядною, шляхетною, доброзичливою. Олександр Копиленко видав понад сто книжок. Та чи не найголовнішою в його житті стала збірка оповідань про природу «Як вони поживають». Його оповідання друкувалися в журналах «Малятко» та «Барвінок». Передчасно пішов від нас письменник, та ім’я його завжди серед нас. Ним названі вулиці, школи, бібліотеки у багатьох містах. Існує премія імені Олександра Копиленка, яку вручають письменникам та художникам за кращі твори, присвячені дітям. Ім’я О.І.Копиленка занесено  в Енциклопедію світової літератури.

3. Гра «Передбачення»        ( СЛАЙД №8)
      
-          А зараз ми ознайомимося з оповіданням Олександра Копиленка, в якому він описав поведінку одного з братів наших менших.
-          Прочитайте заголовок оповідання. («Розбишака Чив».)
-          Про кого може йтися в цьому оповіданні?
-          Як ви розумієте слово розбишака? (Той, хто любить бешкетувати, пустувати. Той, що бється (про птахів).)
-          Кого автор міг назвати Чивом?
      Загадка на допомогу ( СЛАЙД № 9)


3.       «Розбишака Чив» (ст. 130-131)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
-Чи сподобалось вам оповідання?
- Хто є його головним персонажем? (Горобчик)
      2) Словникова робота.                           (СЛАЙД№ 10)
              
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Кортить                        оселі
Оселився                      вдачею
Зухвалий                       статечного
Звичайний                    безстрашного
а)  -  Знайдіть серед прочитаних слів спільнокореневі.
б) -    Доберіть синоніми до слова оселя..., кортить..., вдача... ( СЛАЙД № 11)
               
-  Знайдіть у підручнику (с.130) тлумачення слова статечний.
Статечний- розсудливий, розважливий у вчинках, поважний.     ( СЛАЙД № 12)
              
Фізкультхвилинка   ( СЛАЙД № 13)    
      3) Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком».
      4)  Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.        ( СЛАЙД № 14)
                    
- Чому автор назвав горобчика Чивом? (Тому що горобчики цвірінькають – чив - чив  .)
- Де оселилася пташка?(Перший абзац.)
- Чому письменник назвав Чива розбишакою? (Йому завжди кортить затіяти бійку.)
- Чи ви погоджуєтеся з думкою, що письменник симпатизує Чиву ? Доведіть відповідь рядками з тексту. (Та ні, своєю вдачею…)
- Як ви гадаєте, чи засуджує автор поведінку Чива? (Ні.)
На чиєму він боці : Чива чи п’ятьох горобців? (Він на боці Чива.)
       5) Чи знаєш ти?
- Мало хто знає, що погрожуючи ворогові, горобчик видає звук, який нагадує гарчання собаки (тільки набагато тихіше).Знайшовши крихту хліба, горобець раптом починає голосно цвірінькати, ніби хоче скликати всю зграю. І зграя справді прилітає, а цей горобець   часто залишається без їжі – крихту відберуть у нього спритніші птахи. Серед птахів немає «егоїстів»: знайшов один їжу – й відразу повідомляє всіх інших. Ну, а якщо їжі мало, він усе одно кличе решту, бо птахи не можуть зміркувати, вистачить їм їжі всім чи ні.
      6) Робота за ілюстрацією.
- Розгляньте ілюстрацію.
- Кого зобразив художник? (Горобців.)
- Знайдіть в оповіданні уривок, якому відповідає малюнок.(Усі вони гуртом пішли в наступ…)



V. Підсумок уроку ( СЛАЙД № 15)
*      Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
*      Що вам цікаво було робити на уроці?
*      Чого навчилися?

VІ. Домашнє завдання
Читати оповідання «Розбишака Чив» і переказувати. (ст. 130-131) ( СЛАЙД № 16)

 

Немає коментарів:

Дописати коментар