неділя, 20 березня 2016 р.

Виховна година.Державна символіка України

Тема. Державна символіка України
Мета:    продовжити знайомити дітей з державною символікою
України: Державним гімном, Гербом, Прапором; з
символічним значенням кольорів прапора. Виховувати
почуття гордості за свою Батьківщину, за свій народ, за
свою мову. Виховувати почуття патріотизму.
Матеріал:   зображення герба України - Тризуба, синьо-жовтий прапор, запис
Державного гімну, вірші про Україну, пейзажі української природи,
вишивки, національний одяг.
                                                   Хід заходу
Вчитель: - Діти , який настрій у вас ?- Покажіть виразом обличчя . Усміхніться самі до себе.  Усміхніться до мене , поділіться гарним настроєм із товаришем , а також з нашими гостями .
- За виразом обличчя я бачу , що все гаразд і загальний наш натрій задоволений. Я бажаю , такий настрій був до кінця дня.    
 - А зараз , давайте розглянемо ці прекрасні пейзажи (слайди 1- 12). Правда, вони чудові. Ця гарна природа  -  наша Батьківщина. Яким словом  можна охарактеризувати нашу Україну?    
Учень 1-  велика,
Учень 2 -  багата,
Учень 3 - чудова,
Учень 4 -  прекрасна.  
Вчитель : - Так, ми живемо в Україні, любимо її, гордимося нею. Україна - це Бать-
ківщина всіх людей, які живуть на її території. Наша земля багата і щедра на
чудових, працьовитих людей, на гарні врожаї. Батьківщина - це найкраще.
найдорожче, найрідніше місце в світі.
 Вчитель: - А  знаєте ви,  що таке  Батьківщина?
Учень 1 - Батьківщина - це ліс осінній. 
                 Це домівка твоя і школа, 
                 І гаряче сонячне коло.
Учень 2 - Батьківщина - це труд і свято.
                 Батьківщина - це мама й тато, 
                 Це твої найщиріші друзі
                 І бджола у веснянім лузі.
Учень 3 -  Батьківщина - це рідна мова,
                   Це дотримане чесне слово. 
                   Лан пшеничний і небо синє. 
                   Це твоя і моя Україна! 
(На дошці карта України )
Учитель :   -  Народи світу різняться між собою мовою, кольором шкіри, одягом, звичаями .У кожного народу є, свoї національні святині, улюблені peчi , дерева, тварини, які вони  шанують i бережуть.
Кожна країна  світа  обов'язково має три державні сим­воли. Має їx i Україна. А які саме символи ми дізнаємося з казка . Отже послухайте...                                                        
 (Клас прикрашений вишитими рушниками ,по середині стоїть стіл за столом сидять три сини.)                                                                                                                            Учитель :  -  Давно-давно жила колись жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесни­ми, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Попідростали і вирішили піти у світ.                                                   
От перший син і каже:                                                                                                     Старший син — Мамо, піду я межи люди, подивлюся на світ.                                  Мама : — Що ж, синку, йди, та пам'ятай рідну домівку, а на згадку візьми з собою золоту корону з трьома промінцями,адже вона символізує єдність і владу,відображає триєдність життя. Це Батько — Мати — Ди­тя ,  символізує   силу -- мужність--любов . Хай у далекому краї зігріває  вона тебе.
Учитель: - Аж тут і середній брат
Середній брат : — Пустіть й  мене, мамо, світ подивитися.
Мама: -  Що ж, синку, йди, та пам'ятай рідну домівку,наші поля безкраї та небо блакитне, а на згадку візьми з собою в дорогу жовто-блакитну тканину . Коли тобі стане сумно візьми жовту тканину -  рідне поле безкрає згадаєш, коли тяжко - блакитну тканину візьми і пригадай  небо блакитне .
Учитель : - Не витримав молодший брат .
Молодший син : -  Мамо, пустіть  й мене світ подивитися.
Мама : -  -  Що ж, синку, йди, та пам'ятай рідну домівку. Подарував тобі Бог голос солов"їний , тож прославляй свій рідний край , свою Батьківщину у піснях своїх славетних, солов"їних.
Учитель : - Обійшли брати весь Світ і зрозуміли , що не має милішої сторони ніж рідна Батьківщина.
 Завдяки своєму розуму став старший син великим князем . Дали йому ім'я Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали Гербом.
Середній же  брат своїми звитяжними ді­лами  прославляв країну свою і  одержав  імення Стяг. А тканину жовто - блакитну ,яку дала мати назвали Прапор.
А молодший   брат величним співом своїм величав країну свою - Україну. І одержав він за свій спів ймення Гімн.
Стали браття разом  країною керувати чесно, справедливо, мудро і мав
кожний символ : старший - Тризуб , середній - Прапор ,молодший - Гімн , який лунав в кожній домівці.
( Лунає музика  діти встають і співають Гімн - слайди  13- 26 ).
Учень : -  Перше наше слово з нами повсякчас,
                  Мати-Україно, ти  одна у нас! 
                  Ниви і діброви, і садів окрас,
                   Рідна мати - Батьківщино, 
                   Ти ж одна у нас!
Учитель : - Діти, я хочу, щоб ви виросли хорошими людьми, любили свій рідний край, свою Батьківщину.
-- Давайте побажаємо нашим гостям миру, щастя та любові.


Урок з літературного читання.Світ прози. Оповідання. Олександр Копиленко «Розбишака

Тема. Світ прози. Оповідання. Олександр Копиленко «Розбишака
            Чив»(скорочено).
Мета: почати ознайомлення учнів з новою темою «Світ прози»;
            розширювати знання про літературний жанр – оповідання;
            розкрити красу і своєрідність творчості українського
            письменника Олександра Копиленка;  вдосконалювати
            навички свідомого виразного читання прозових творів;
            навчати учнів помічати красу і неповторність природи;
            розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність
            співпереживати, уявляти описані картини; виховувати любов
            до природи.
Обладнання: презентація до уроку, підручники «Літературне
                           читання»,   ноутбук.
                                            Хід уроку
І. Організаційний момент
Наш урок читання
Цікавий, незвичайний.
Ледарів у нас немає.
Умощуйтесь зручніше
Працюйте веселіше.
-- А свою роботу ми почнемо з мовної розминки.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.  -- Читаємо виразно, намагаємося передати настрій твору!
-- Твір називається " Бджілка". Хто бажає прочитати ,щоб клас зміг зрозуміти, який же настрій передає цей твір? (потім читає весь клас)  ( слайд №1)
2.  Гра «Віднови слово»
     -  А  зараз пограємо у гру «Віднови слово»
-          Прочитайте слова з пропущеними буквами.
-          В цих словах уявляйте замість рисок букву  Е та читайте їх!(СЛАЙДИ  №2-№3)
  
Б_р_з_нь, в_сна, квіт_нь, чов_н, трав_нь, т_пло, з_мля, в_с_ло,
сон_чко,л_л_ка, гнізд_чко.
-          Молодці!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
      Повідомлення теми і мети уроку 
-          Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему. Прочитайте її назву.(Світ прози.)( СЛАЙД №4)
-          На які розділи вона поділена? (Оповідання і повість.)
-          Що ж таке проза? (СЛАЙД№5)
-          Давайте пригадаємо, що ж таке поезія?
-          Можливо хтось зможе пригадати і розповісти вірш, який нещодавно вивчав?
-          Дякую. Молодці.
-          Отже сьогодні ми розпочинаємо знайомство з одним із розділів прози - це оповідання. Що ж таке оповідання
ІV. Сприймання нового матеріалу
1.      Опрацювання статті про оповідання (ст.129)
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання статті учнями
-          Що називають оповіданням? (Невеликий за обсягом твір, у якому описано одну подію із життя персонажа.)  (читають разом) .( СЛАЙД № 6)
-           

-          Як автор розповідає про своїх героїв? (Письменник може симпатизувати одним, підсміюватись з інших, сумувати з кимсь із них.)(читають з підручника)
2.      Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Олександра Копиленка.
-    Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю письменника О.Копиленка та його оповіданням.( СЛАЙД № 7)
      
1)      Розповідь учителя.
-          Народився Олександр Іванович Копиленко в Констянтинограді на Полтавщині у родині залізничника . Полтавська земля, яка зростила талановитого письменника, дала йому творчу наснагу, наділила любов’ю до природи, людей і життя. У творах для дітей Копиленко багато розповідав про природу. Він вважав, що тільки та людина, котра знає і любить тварин, може бути по-справжньому порядною, шляхетною, доброзичливою. Олександр Копиленко видав понад сто книжок. Та чи не найголовнішою в його житті стала збірка оповідань про природу «Як вони поживають». Його оповідання друкувалися в журналах «Малятко» та «Барвінок». Передчасно пішов від нас письменник, та ім’я його завжди серед нас. Ним названі вулиці, школи, бібліотеки у багатьох містах. Існує премія імені Олександра Копиленка, яку вручають письменникам та художникам за кращі твори, присвячені дітям. Ім’я О.І.Копиленка занесено  в Енциклопедію світової літератури.

3. Гра «Передбачення»        ( СЛАЙД №8)
      
-          А зараз ми ознайомимося з оповіданням Олександра Копиленка, в якому він описав поведінку одного з братів наших менших.
-          Прочитайте заголовок оповідання. («Розбишака Чив».)
-          Про кого може йтися в цьому оповіданні?
-          Як ви розумієте слово розбишака? (Той, хто любить бешкетувати, пустувати. Той, що бється (про птахів).)
-          Кого автор міг назвати Чивом?
      Загадка на допомогу ( СЛАЙД № 9)


3.       «Розбишака Чив» (ст. 130-131)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
-Чи сподобалось вам оповідання?
- Хто є його головним персонажем? (Горобчик)
      2) Словникова робота.                           (СЛАЙД№ 10)
              
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Кортить                        оселі
Оселився                      вдачею
Зухвалий                       статечного
Звичайний                    безстрашного
а)  -  Знайдіть серед прочитаних слів спільнокореневі.
б) -    Доберіть синоніми до слова оселя..., кортить..., вдача... ( СЛАЙД № 11)
               
-  Знайдіть у підручнику (с.130) тлумачення слова статечний.
Статечний- розсудливий, розважливий у вчинках, поважний.     ( СЛАЙД № 12)
              
Фізкультхвилинка   ( СЛАЙД № 13)    
      3) Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком».
      4)  Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.        ( СЛАЙД № 14)
                    
- Чому автор назвав горобчика Чивом? (Тому що горобчики цвірінькають – чив - чив  .)
- Де оселилася пташка?(Перший абзац.)
- Чому письменник назвав Чива розбишакою? (Йому завжди кортить затіяти бійку.)
- Чи ви погоджуєтеся з думкою, що письменник симпатизує Чиву ? Доведіть відповідь рядками з тексту. (Та ні, своєю вдачею…)
- Як ви гадаєте, чи засуджує автор поведінку Чива? (Ні.)
На чиєму він боці : Чива чи п’ятьох горобців? (Він на боці Чива.)
       5) Чи знаєш ти?
- Мало хто знає, що погрожуючи ворогові, горобчик видає звук, який нагадує гарчання собаки (тільки набагато тихіше).Знайшовши крихту хліба, горобець раптом починає голосно цвірінькати, ніби хоче скликати всю зграю. І зграя справді прилітає, а цей горобець   часто залишається без їжі – крихту відберуть у нього спритніші птахи. Серед птахів немає «егоїстів»: знайшов один їжу – й відразу повідомляє всіх інших. Ну, а якщо їжі мало, він усе одно кличе решту, бо птахи не можуть зміркувати, вистачить їм їжі всім чи ні.
      6) Робота за ілюстрацією.
- Розгляньте ілюстрацію.
- Кого зобразив художник? (Горобців.)
- Знайдіть в оповіданні уривок, якому відповідає малюнок.(Усі вони гуртом пішли в наступ…)



V. Підсумок уроку ( СЛАЙД № 15)
*      Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
*      Що вам цікаво було робити на уроці?
*      Чого навчилися?

VІ. Домашнє завдання
Читати оповідання «Розбишака Чив» і переказувати. (ст. 130-131) ( СЛАЙД № 16)